Preskočiť na obsah

pro (homeless) life

Včera večer v BA som znovu po dlhšom čase vybehol s Komunitou sv. Egídia do bratislavských ulíc za ľuďmi bez domova. Dávame im piť (čaj alebo kávu) a jesť (výborne obložené chlebíčky) a tým poslušnejším sa za odmenu ujde aj sladkosť. Následne vedieme s nimi konverzáciu. O ich radostiach a strastiach. Včerajší večer som sa asi hodinu rozprával s Paľom. Veľmi zaujímavý človek. Počas svojej bezdomoveckej kariéry precestoval snáď už aj celý svet. Dvadsať rokov žil v Ríme, kde okrem iného robil aj elektrikára vo Vatikánskom mestskom štáte. Najviac si však pochvaľoval pláže Ria de Janeira s krásnymi ženami. Na Slovensku sa po dlhšom čase ocitol nechcene: pred týždňom ho odchytili dánski policajti a zistili, že nemá žiadne doklady. Tak priletel na náklady dánskych daňových poplatníkov na Slovensko.

Nie je to obyčajný bezdomovec. Veľmi dobre sa s ním dalo rozprávať o politickej (sociálnej) situácii a starostlivosti o bezdomovcov v rôznych krajinách. Najviac si pochvaľoval Dánsko a Švajčiarsko. Dánsko má pre nich malé domčeky na okraji mesta. Vraj ideálne. V Švajčiarsku sa zase dá ľahko získať byt na úrovni bratislavského starého mesta.

Politicky je veľmi ľavicovo orientovaný – presvedčený komunista. Vtedy som sa snažil ísť s ním do jemnej priateľskej konfrontácie.

Snáď sa uvidíme aj o týždeň.

Mimochodom: dnes som ráno zapol rádio Slovensko a prvá správa – pre Slovensko sa uvoľnilo 50 mil. € z EÚ fondov práve pre ľudí bez domova. Príležitosť pre domčeky dánskeho strihu?

Pridajte sa k nám: http://www.santegidio.sk/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.