Žiaľ je to tak – obec Chynorany prežila stromový masaker.
Najprv som to vnímal ako pravidelný jesenný výrub. Neskôr, keď sa výrub dostal aj do našej štvrti – kde padli naše obľúbene stromy – začal som mať veľa otázok – Prešiel výrub zákonným procesom? Nemal by byť pri výrube odborník – environmentálny aj estetický? Kto má moc o tomto celom rozhodnúť? Aké sú práva občanov (verejnosti) participovať na rozhodnutiach o výrube? Je to v súlade z územným plánom obce? Bude výrub nahradený novými stromami? a pod. A keď som dnes videl ako je vyrúbaná časť obce – smerom k čistiarni odpadových vôd, tak si hovorím – musím reagovať.
Veď to nebolo tak dávno, čo pán Jozef Kákoš starší na verejnom zhromaždení rozprával o potrebe a dôležitosti stromov – o ich odvodňovacích a iných funkciách. A teraz tu máme stromový masaker. Som zvedavý na vysvetlenie kompetentných orgánov, i keď prezumujem, že bude nedostatočné.
***
Trochu vzdialene o tom (estetike mesta, komunite, civilizačných hodnotách) rozpráva Roger Scruton:
Update:
V slobodnej spoločnosti je dobré, keď občania otvorene vyjadrujú svoje názory – aj keď sú len prvotné, bez hlbšieho poznania stavu veci – samozrejme s rešpektom, bez zásahu do osobnostných práv a bez snahy niekoho poškodiť (to je kardinálne pre mňa – vnímanie každého ako rovnocenného partnera do dialógu, diskusie). Tak som spravil aj ja. Považujem za vzácne, že pani starostka instantne reagovala na príspevok a poskytla mi komplexné informácie ohľadom výrubu stromov. Možno sú aj rezervy v poskytovaní informácií zo strany obce (web, fórum, email) – informovaný občan je aj spokojný občan. Rozhlas dnes už často nezodpovedá spôsobu života súčasných ľudí.
Myslím, že oprávnene sa zvyšujú nároky občanov na krásu, vzhľad ich životného priestoru, kvalitu životného prostredia – a sú dva základné prístupy k svojmu okoliu, k svojím susedom – 1. spravím aj viac pre obec – upravím si predzáhradku, svah, ktorý mám pred domom (odľahčím obec od tejto povinnosti), nebudem spaľovať na záhrade, pretože dym preniká do príbytkov spoluobčanov – susedov, ale budem kompostovať. A mohol by som pokračovať s triedeným odpadu… 2. ten druhý prístup spočíva v apatii voči týmto hodnotám – je mi úplne jedno ako bude obec vyzerať a nič nespravím. Preto sa mi zdá byť nešťastným riešením ak bez predchádzajúcej konzultácie s občanmi, ktorým záleží na obci spravíme zásah do priestoru, v ktorom žijú a o ktorí sa nadštandardne starali, a pritom nemuseli.
Výrub bude nahradený s spolupráci s odborníkmi z Vysokej školy v Nitre. Prebehol riadnym procesom (až na strom, ktorý si prial vyrúbať môj starý otec :) ). Výrub je aj reakciou na čistenie kanálov, ktoré znečisťovali práve úlomky zo stromov.
Treba len veriť, že novú výsadbu nebudú likvidovať mladí výtržníci alebo zlodeji (ako sa stálo v minulosti, keď som ja sám zasadil na svah pred naším domom malý smrek) a že odborníci z Nitry pripravia pre obec Chynorany riešenie podľa ich najlepších schopností.
+
Moja stará mama má takú doktrínu, z ktorou nesúhlasím – Dobré treba pokladať za samozrejmosť (netreba chváliť) a zlé treba vhodne kriticky spomenúť. Myslím, že dobre skutky treba vždy oceniť a pochváliť. Veľa vecí v obci ide samozrejme veľmi dobrým smerom. Nebudem jednotlivo menovať – veď to všetci vidíme. Ešte si treba chvíľu počkať na výsledky rozbehnutých procesov a kvalitné, komplexné hodnotenie bude možné až s odstupom času.
Čo sa nedozvieme na obecnom portáli, dozvieme sa na tomto blogu. Ešte keby tak k tomu bola nejaká fotočka z akcie alebo dátum, v ktorý deň bol ten „masaker“. A ešte otázka: „Koľko rokov mali tie stromy ?“
Neviem deň – nie som stále v Chynoranoch. Možno sa to dialo vo viacerých dňoch. Ani vek neviem, ale určite boli staršie ako ja :)
Mimochodom – vďaka za komentár, Štefan.
Apropos, od 21.júla máš dovolenku na TWITTERi. Kedy sa vrátiš ?
No tak vies, ja by som pristala na vyrub topolov, lebo tie su vazne v strasnom stave, vrzgaju, padaju vetvy a este su to aj alergeny… a nahradu uz mame v zahrade xy stromov.
Jasné Ivanka – veď aj ja podporujem výrub a nahradenie novými – nealergenými, voňavými, peknými stromami, ktoré sa odborne a koncepčne umiestnia na najvhodnejšie miesta v obci.
Verím, že sa to orgánom obce podarí zrealizovať.
Twitter – no možno v lete 2012.